Yağ ve Filtre Değişimi

Araç motorunuzun yüksek performansta çalışabilmesi, yağ ve filtre değişimi ile yakından ilişkilidir. Cantürkler Otomotiv hizmetlerinden bir diğeri de motor yağı ve filtre değişiminin yapılmasıdır. Motor yağı ve filtresinin değişimi, dikkat gerektiren bir uygulamadır. Bu nedenle, işinde uzman kişiler tarafından bu işlemin gerçekleştirilmesi gerekir.

Yağ ve Filtrenin Değişimi Nasıl Yapılır?

Yağ ve filtrenin değişmesi, şu aşamalardan geçer:

  • Eski motor yağı boşaltılır: Araç düz bir zemine alınır. Motor yağı boşaltılmadan önce, araç bir iki dakika çalıştırılır. Bu uygulama, motor yağının sorunsuz şekilde boşaltılmasını sağlar.
  • Yağ karteri ve tahliye tapası tespit edilir: Tahliye tapası belirlendikten sonra yağ karteri altına yerleştirilir. Boşaltma tapası, özel bir anahtar ile saat yönünde çevrilerek açılır. Tıpa, elle hafif şekilde çıkarılır ve motor yağının dışarı akmasına izin verilir.
  • Yağ filtresi değiştirilir: Değişim için bu aşamada filtre anahtarı, saat yönünün tersine tersine çevrilerek açılır. Yağ filtresi manuel olarak sökülür. Yeni yağ filtresi takılmadan önce, contaya biraz motor yağı sürülür. Bu, contanın yapışmasını, çatlamasını veya yağ sızıntısını önler. Son olarak yeni yağ filtresi takılır.
  • Yeni motor yağı eklenir: Araç için uygun olan bir motor yağı tercih edilir. Motor yağı, üretici firmanın önerdiği sınıfta yer almalı ve uygun miktarda kullanılmalıdır. Yağ doldurma kapağı gevşetilir ve motor yağı depoya boşaltılır. Bir huni yardımıyla, motor yağının dökülmesi önlenebilir. İşlem bittiğinde, motor yağının iyice karışması için araç bir-iki dakika kadar çalıştırılır.
  • Kontrol işlemi yapılır: Değişim yapıldıktan sonra, bir yağ çubuğu ile seviye kontrolü yapılmalıdır. Yağ çubuğundaki seviye, aracınız için ideal ise işlem tamamlanmıştır.

Değişim Ne Sıklıkla Değiştirilmelidir?

Yağ ve filtre değişimi, aracınızın yaşı ve modeline göre değişir. Ayrıca, üretici firma tarafından önerilen değişim sürelerine bağlı kalmalısınız. Böylece aracınızın motor ömrünü uzatmış olursunuz.